Yunan Mitolojisi Medusa ve Kurşun Dökme


Yunan Mitolojisi Medusa ve Kurşun Dökme

Nazar insanı Mezara Deveyi Kazana Sokar…

medusa.kursundokme.nazar.medyum.web.tr Yunan Mitolojisi Medusa ve Kurşun DökmeTarihte ki ilk nazarcı; Medusa'dır. Gözlerindeki taşlaştıran enerjiyi durdurmak için aslında kurşun dökülmüştür. 1500 seneden fazla nazardan kurtulma yolundan birisi kurşun dökmektir. o dönemde ki heykellere dikkatle bakılınca gözleri oyuktur, bakışı durdurmak için oyuk yerede kurşun dökmüştür. Yani, 1500 yılı aşkın insanlık kurşun döküyor!

Eskiler ayrıca der ki; ‘Nazar: Gelini mezara, Düveyi kazana koyarmış.’

İlkçağ’dan bu yana insanlar "kem göz"den çekinmiştir. Renkli gözlü insanların nazarının değdiği kanaati yaygındır. Konuşmasında veya bakışında hased eden kişilerde nazar değdiren kişiler olarak değerlendirilir.

Ülkemizde Anadolu’da ise ortası delik taşları nazar için bazen takı, bazen de aksesuar olarak evde kullanmış yapılmasının nedeni ise "Gözü olanın gözü çıksın"dır. Nazar boncuğu da bizim kültürümüze ait bilinen yaygın ve sevilen başka bir objedir.

İlginç uygulamalardan bazıları ise şöyledir:
*Nazarcı kişiyle karşılaşıldığında, ilk siz konuşmalısınız. Diyarbakır çevresinde, nazarcının ayakkabısı; iple ölçüsü alınır. Kişi gidince, o ip bazı otlarla tütsü yapılır. Tüm ev tütsülenir.

*Eskiden, evlerde ocak varmış. Nazarı değen kişinin ocağından gizlice kül alınır. Nazar olan kişi küllü suyla yıkanırmış.

*Dinimize göre: Felak, Nas ile Kalem surelerini okumak da insanı nazardan korur. Dua: İnsan şerri, cin, peri ve şeytan şerri ile hasetçinin gözünden sakınmayı anlatır.

Nazar (Göz) Değmesi İnancı: (İsabet-i Ayn):
Sözlükte bakma, bakış, göz atma, fikir, düşünme, dikkat, teveccüh gibi manalara gelen, Arapça'da İsabet-i Ayn, Parapsychology (Parapskoloji) biliminde de Psychokinesis (Psikokinezi) adı verilen nazar, terim olarak, bazı insanların cisimlere ve varlıklara bakmak suretiyle maddi ve manevi tesir meydana getirmesi halini ifade etmektedir. '
       Göz değmesi olayı ruhi ve nefsi bir hadisedir. Nitekim Kur'an'da  nazar için okunması tavsiye edilen ayette Mekke kâfirlerinin Kur'an-ı işittikleri zaman kinlerinden ve çekememezliklerinden dolayı ellerinden gelse Peygamber Efendimizi aç ve kem gözlerinin kötülükleri ile devireceklerinden bahsedilmektedir.

Kin ve öfke insan vücudunda bir tesir bıraktığına göre, bakışların da karşılarındakine iyi veya kötü bir etkisi olacaktır. Kimi bakışlar elektrik veya lazer ışınları gibi dokunur, çarpar, mıknatıslar, manyetize eder.

Bazı bakışlar tutkun olur, diğer bir kısmı da kıskançlığından dolayı kin ve öfkeyle türlü türlü suikastlara ve tuzaklara kalkışarak muhatabına maddi ve manevi zararlar vermek suretiyle hedefine ulaşır ki, isabet-i ayn, aöz değmesi veya nazar dediğimiz olay gerçekleşir. Sasıllığı ve niceliği ne olursa olsun göz değmesi var-zır. Çünkü Resul Ekrem (sav)'in "Göz değmesi gerçektir" diye buyurduğu bilinmektedir.

İslam uleması "İsabet-i Ayn" (Göz değmesi)'nin -.ak olduğu hususunda müttefik olmakla beraber nazarlık dediğimiz ve "Tevhid akidesini" zedeleyen nazar boncuğu, tavuk ve güvercin pislikleri, sığır kellesi, at nalı, sarımsak, kurşun dökme ve tütsü yakma gibi halk arasında yaygın olan batıl inançlarla giderilmesi ve engellenmesinin mümkün olmadığını belirtmişlerdir.
      "Nazardan ve hummadan başka şeyde okuma yoktur"  hadis-i şerifine dayanarak Kur'an-ı Kerim okumak ve dua etmek tavsiye edilmiştir. Bu sebeple Salih bir mü'minin nazar ve göz değmesine karşı Ayete'l Kürsi, Fatiha, İhlas, Felak, Nas, Kalem sûresinin 51. ve 52. ayetleri, ezan ve Kur'an'dan bildiği herhangi bir ayet ve sûreyi okuması veya temiz nefes sahibi kişilerin dili ile okunması Resulullah'ın müsaade ettiği okuma ile tedavi şeklidir.

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılı Dolunay ve Yeniay Tarihleri başlıklı makalemizde aşk büyüsü, barışma duası ve büyü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Medyum Zeynel Eroğlu | Fal ve Büyü, Aşk Büyüsü, Büzü bozma
Medyum.web.tr sitesinde bulunan her türlü içerik ve görsel malzeme yazılı izin olmadan alıntı olduğu belirtilse bile kullanılamaz, yayınlamaz ve başka bir forma sokulamaz. © 2013 Tüm hakları saklıdır.
İletişim
Zeynel Eroglu Metafizik & Havas ve Astroloji Danışmanlık Hizmetleri. Adres:: Barış mah. İzmir cad. No: 26 D: 3 Beylikdüzü İstanbul
Kurumsal Numaralarımız
GSM:0533 594 25 77
TEL:0212 594 25 77
E-Mail: zeyneleroglu@gmail.com